0554 603 1799
Tez Yazdırma Ücretleri Ne Kadar?
Ortalama tez yazdırma ücretleri ise şu şekildedir: Tezsiz yüksek lisans tezi ortalama 140-240 TL/sayfa arasındadır. Tezli yüksek lisans tezi ortalama 160-300 TL/sayfa arasındadır. Doktora tezi ortalama 200-600 TL/sayfa arasındadır.

Tez yazdırma ücretleri çeşitli parametrelere göre değişmektedir. Bu parametreler şu şekildedir:

  • Tezin Türü: Lisans, yüksek lisans veya doktora tezi olması.
  • Tezin Süresi: Tezin teslim tarihi de ücret belirlemede önemli değişkenler arasındadır. 2 haftada teslim edilmesi gereken bir çalışma ile 2 ayda teslim edilmesi gereken çalışmanın ücretleri değişmektedir.
  • Tezin Anket/Görüşme vb. bir uygulaması olması: Genellikle tezsiz yüksek lisanslarda bir uygulama istenmez bundan dolayı. Tezsiz yüksek lisans yazdırma fiyatları da buna paralel daha düşük olmaktadır. Tezli yüksek lisans ve doktora tezlerinde ise mutlaka bir uygulama bölümünün olması gerekmektedir. Bu da işlem ücretini arttıran en önemli etmenler arasındadır.
  • Tezin Uzunluğu: Tezin sayfa sayısı yada en az olması gereken kelime sayısı ücrete doğrudan etki eden bir diğer etmendir. Buna göre 50 sayfalık bir çalışma ile 100 sayfalık bir çalışmanın tez yazdırma ücreti aynı olmayacaktır.

Yukarıda yer alan dört ana kriter tez yazdırma ücretlerini belirleme de en önemli kriterlerdir. Buna göre ortalama tez yazdırma ücretleri ise şu şekildedir:

  • Tezsiz yüksek lisans tezi ortalama 130-240 TL/sayfa arasındadır.
  • Tezli yüksek lisans tezi ortalama 150-300 TL/sayfa arasındadır.
  • Doktora tezi ortalama 200-600 TL/sayfa arasındadır.

Bu fiyatlar Ocak 2024'de güncellenmiştir. Çalışmaya göre farklılık göstereceği unutulmamalıdır.

Yüksek Lisans Tez Yazdırma Kaç TL

Yukarıda yer alan fiyatlandırmaya göre ortalama bir yüksek lisans tezi 15.000 TL'dir. Bu fiyatın ortalama olduğu unutulmamalıdır. Bu bağlamda fiyatlandırma hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tez yazmak kaç ay sürer?

Bir tez yazmak genellikle 1 aydan 12 aya kadar değişmektedir. Doktora tezlerinde bu süreç daha fazla uzamaktadır. Projeler de ise daha kısa olmaktadır. Tezin uzunluğu, karmaşıklığı, konusu, araştırma yöntemi ve yazarın deneyimi gibi en başta bahsedilen birçok faktöre bağlıdır. Bir lisans tezi genellikle birkaç ay sürebilirken, yüksek lisans veya doktora tezleri daha uzun sürmektedir. Özellikle araştırma, veri toplama, analiz ve yazma aşamaları zaman almaktadır. Ancak, öğrencinin disiplinli çalışması, zaman yönetimi ve araştırma sürecine bağlı olarak bu süreler değişmektedir. Bir işte aktif olarak çalışan bir öğrencinin tez yazma süresi uzarken, tek işi yüksek lisans tezi olan birisi için bu süre çok daha az olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir